GENÇ ODASI TAKIMI MODELLERİ

Genç odası, ailenin genç fertlerinin kendi başlarına zaman geçirip, istirahat etmelerine, derslerine çalışmalarına ve şahsi eşyalarını koymalarına imkân veren mobilyaları ihtiva eden dekoratif eşyaların bulduğu yaşam alanıdır. Genç odalarının olmazsa olmaz parçaları; yatak veya ranza, eşya dolabı, komodin, çalışma masası ve kitaplıktır.

GENÇ ODASI 

Yataklar ihtiyaca göre bazalı veya bazasız olarak seçilebilmektedir. Fazla eşyaları saklamaya uygun bölmeleri olması dolayısıyla bazalı modeller tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda oda büyüklüğünün nispeten küçük olduğu yerlerde bazalı modellerin seçilmesi odayı daha ferah tutmaktadır. Ancak bazalı modellerde yatak yüksekliği daha fazla olmaktadır. Bu seçim yapılırken kullanacak olan gencin boy durumu dikkate alınmalıdır.

Eğer uzun yıllar kullanılacaksa yatak ebatlarının, normal bir kişinin rahatça kullanabileceği boyutlarda bir seçim yapılmasında fayda olacaktır. Yatak kenarları korkuluklu olan modeller, gencin özellikle erken yaşlarda düşmesini engelleyecektir. Korkulukların sökülebilen tarzda olanların tercih edilmesi yatağın uzun yıllar kullanılmasına imkân sağlayacaktır. Oda sayısı az ve çocuk sayısı fazla olan ailelerin, ranza tipi yataklar ile altında büyük bölme içerisinde ilave yatak barındıran modelleri seçmesi daha mantıklı olabilmektedir.

Eşya Dolapları

Genç odalarının olmazsa olmaz parçaları arasında eşya dolapları önemli bir yer tutmaktadır. Çok gözlü eşya dolapları, gencin her türlü şahsi eşyasını bir düzen ve tertip içerinde yerleştirmesine imkân sağlaması dolayısıyla tercih edilmektedir. Dolabın içinde gömlek, mont, yağmurluk, ceket gibi giysilerin dolap tabanına değmeyecek şekilde asılmasına olanak veren bölmesinin bulunması iyi olacaktır. Ayrıca en az bir çekmecesi ve iki üç adet raf barındırması, ilerleyen yıllarda dolabı kullanacak kişiye rahatlık sağlayacaktır. Gençlerin çocukluk çağlarında oldukça hareketli oldukları göz önüne alınarak, zemine sağlam basan dolaplar tercih edilmelidir.

Çalışma Masası

Belki de genç odasının en mühim parçasıdır. Okul çağından itibaren oldukça yoğun olarak kullanılan çalışma masası genci rahat bir şekilde, sıkışmadan ders çalışmasına imkân verecek boyutlarda olmalıdır. Bir fikir vermek açısından; aynı anda masa üzerinde bir dizüstü bilgisayar, bir defter ve bir kitap açık olarak bulunacağı düşünerek bir ebat seçimi yapılmalıdır. Çalışma masalarında bir çekmece ve bir adet açılır kapanır dolabın bulunması, gencin okul ve kırtasiye malzemelerini kolaylıkla erişebilmesine imkân sağlayacaktır.

Komodin

Yatak başucunda bir komodin ihtiva eden takımlar, gencin gece ihtiyaç duyacağı aydınlatmanın yerleştirilmesine ve ufak tefek malzemelerin konulmasına olanak vermektedir.

Kitaplık

Genç odalarının olmazsa olmaz parçaları arasında olan kitaplıklar, raf şeklinde veya ayaklı olabilmektedir. Ayaklı modeller daha fazla kitap alma kapasitesine sahip olması dolayısıyla tercih sebebi olabilmektedir.

Diğer Çalışmalarımız

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.