Yatak Odası Modelleri

Küçük Yatak Odası Eşyaları Nasıl Dekore Edilmeli?

Küçük Yatak Odası Eşyaları Nasıl Dekore edilmeli

Yatak odanızı nasıl dizayn edeceğinizi araştırıyorsanız ve oda genişliğine göre eşya konumlandırma konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız çözüm önerilerini burada bulabilirsiniz. Küçük yatak odalarını konforlu, kullanışlı hale getirmek bir hayli zor olabilir ancak kullanışlı hale getirmek imkânsız da değildir. Eşyalarınızı odanıza göre küçük parçalardan seçebilir ya da tasarlayabilirsiniz. Öncelikle odanızın potansiyeline uygun eşyalar seçilmesi çok önemlidir. Eşyaların açık tonlarda seçilmesi odayı ferahlatacaktır. Duvarlarınızı da açık tonlarda boyarsanız odanız olduğundan geniş ve ferah görünecektir. Bunun yanı sıra halı da açık tonlarda seçilmelidir.

Pencere önü boş bırakılarak gün ışığının içeri girmesine olanak sağlanmalıdır. Yatak odası perdelerinizi stor perde olarak seçerseniz odada perdenin kapladığı yerden tasarruf etmiş olursunuz. Gardırop ise duvara boydan seçilirse daha fazla saklama alanı elde edilmiş olur. Odanızda bolca ayna kullanabilirsiniz. Aynalar odanın olduğundan büyük görünmesini sağlayacaktır. Duvara monte edilen raflardan kullanabilirsiniz. Bu raflar hem yer kaplamaz hem de size obje, çerçeve gibi eşyalar için alan yaratmış olur. Odada çok fazla dekorasyon malzemesi kullanmak odayı kasvetli hale getirecektir. Bu sebeple dağınıklık yaratacak ögelerden kaçınılması gerekir.

Az Eşya Daha Büyük Hissettirir

Küçük yatak odalarında eşyalar nasıl konumlandırılmalı? Gereğinden büyük eşyalar seçmemeniz gerekir büyük eşyalar odayı daha da boğuk gösterecektir. Ferah bir oda için sadece odaya ait demirbaşlarla bir tasarım yapılmalıdır. Odadaki tablonun büyüklüğü bile odada fark yaratır.  Bunlarla birlikte, yatak odası mobilyası seçerken bir mobilyanın birden fazla işe yaraması konusuna dikkat edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, yatağın altını depolama alanı olarak kullanabilmek gibi çözümleri deneyebilirsiniz. 

Birbirine bütünleşmiş eşyalar da çok işinize yarayabilir. Komodin seçiminde daha küçük komodinler seçilirse gereksiz yer kapaması engellenmiş olur. Berjer kullanılacaksa daha küçük olanlar tercih edilmelidir. Yatak başlığınızın da çok büyük olmamasına özen göstermelisiniz. Özetle, eşyalar ne kadar minimal olursa oda bir o kadar büyük görünüme kavuşacaktır. Aynı zamanda eşyalar birbirini tamamlayan uyumlu ve açık tonlarda olduğunda odanın havası rahatlayacaktır. Yatak odalarında aydınlatma seçimi de oldukça önemlidir. Özellikle duvarda ayna kullanımı mevcutsa bu aynaların üzerine ışıklandırma unsurlarının montesi odaya derinlik kazandıracaktır.