Ada Mutfak Her Mutfağa Uygulanabilir Mi?

Günümüz mutfak trendlerden revaçta olan bir mutfak tasarımı ada mutfak olmaktadır. Vaktimizin çoğunu mutfağımızda geçirdiğimiz için bu alanda kullanışlı tasarımlara ihtiyaç duyarız. Hem dekoratif bir görünüm hem de kullanışlı bir alan sunan ada mutfak modelleri bu ihtiyacınızı karşılıyor. Sizde standart dört duvar mutfaklardan sıkıldıysanız bu alternatifi kendi evinizde deneyebilirsiniz. Peki ya ada mutfak her mutfağa uygulanabilir mi?

Piyasada ki mutfaklar standart olduğundan dolayı ölçülerini ayarlamak zor olsa da ada mutfak neredeyse her mutfağa uygulanabilir. Ada mutfak için minimum 240 santimetre uzunluğunda ve 220 santimetre genişliğinde bir alan olmalıdır. Mutfak adanızı hazır alabileceğiniz gibi kendi istediğiniz boyutlarda özel olarak yaptırabilirsiniz. Hazır olan mutfak adaları 80×60 cm boyutundan başlar. Mutfak odasını yerleştirdikten sonra geriye rahatça dolaşabileceğiniz koridorlar kalmalıdır. Tasarımcılara göre bu koridorlar, daha az olmakla birlikte genel olarak 100-120 cm olarak dizayn edildiğinde daha ferah bir ortam elde etmiş olunur.

Mutfak Adası İle Ana Tezgah Uyumu

Ana tezgahın mutfak adası ile uyumu mutfağınızın şık görüntüsü için kilit rol oynar. Ana tezgahın modeli L veya düz tercih edileceği gibi U şeklinde de tercih edilebilir. Bu tercih tamamen mutfağın alanına ve kullanımının ne şekilde daha pratik olacağına bakılarak belirlenmelidir.

Amerikan mutfak olarak da bilinen Ada mutfak çeşitleri bir tarafının açık olması ve oturma odası ile beraber kullanılma imkanı sunduğu için alışılmışın dışında bir tarz yaratıyor. Mutfak adalarının farklı modellerini inceleyelim.

  1. Basit Ada Mutfak
    Basit ada mutfak modelinde ortada bulunan ada normal bir tezgâh görevi görüyor. Üst tarafı ahşap veya mermerden tercih edebileceğiniz gibi pirinç, su taşı gibi malzemelerde tercih edebilirsiniz. Alt tarafı kapaklı olmaktadır. Dilerseniz daha pratik bir kullanım için tekerlek ekleyerek bulunduğu yeri istediğiniz zaman değiştirme olanağı bulursunuz.
  2. Evye Ve Ocağın Bulunduğu Ada Mutfak
    Bu modelde mutfak adası daha işlevsel hale getirerek ana tezgâhı aratmayacak bir hal alır. Bunun için mutfak adanıza tesisat çekmeniz gerekmektedir.
  3. Yarım Ada Mutfak
    Yer tasarrufu sağlayabilmek için genelde 1+1 ve stüdyo dairelerde tercih edilir. Yanına ekleyebileceğiniz bir kaç bar sandalyesi ile yarım ada mutfak konseptini tamamlayabilirsiniz.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.