Ahşap Tezgah mı? Mermer Tezgah mı?

Evlerin estetik görünümü aşçısından en önemli yerlerden bir tanesi de mutfaklardır. Mutfak dekorasyonları söz konusu olduğunda karar verilmesi gereken en önemli konulardan biri de mutfak tezgahının ahşap malzemeden mi yoksa mermerden mi yapılacağıdır.

Ahşap Tezgâhın Özellikleri Nelerdir?

Ahşap tezgâh kullanımı dendiğinde akla ilk olarak kullanışlı olup olmadığı ve temizliğinin nasıl yapılacağı soruları gelir.

 1. Temizliği pratik ve kolaydır.
 2. Şık tasarımlarıyla göze hitap eder ve kullanışlıdır.
 3. Ahşap tezgahlar sessizdir. Yüzeyine bir şey temas ettiğinde mermer tezgâha göre sesi emer ve daha sessizdir.
 4. Doğal dokusu ve malzemenin verdiği sıcaklık ahşap tezgahların kullanıldığı yerlerde doğal ve orijinal görünümlerin oluşmasını sağlar.
 5. Suya dayanıklıdır. Suya dayanıklı olmadıkları söylense de ahşap tezgahlar suya dayanıklı malzemelerden yapılmaktadır.

Ahşap tezgâh mı mermer tezgâh mı sorusunun cevabını ararken ahşap tezgâhın avantajlarından bahsettikten sonra şimdi mermer tezgâhın avantajlarından bahsedelim.

Mermer Tezgâhın Özellikleri Nelerdir?

Mutfak tezgahlarında çok sık rastladığımız mermer tezgahlar görüntü olarak zarif ve dikkat alanlar oluşturur. Cilalı ya da matlaştırılmış olarak kullanılan bu tezgahlar modern mutfaklarda oldukça tercih edilmektedir.

  1. Isıya karşı dayanıklıdır.
  2. Çatlamaya ve kırılmaya karşı dayanıklıdır.
  3. Limon gibi asitli ürünler mermer tezgahlarda leke yapabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması, asitli gıdaların mermerde bırakılmaması gerekir.
  4. Uzun ömürlü tezgahlardır.

Özetle Ahşap Tezgâh mı Mermer Tezgâh mı Tercih Etmelisiniz?

Mermer tezgâh kullanılmasının azalmasının en büyük nedenlerinden birisi olan temizlik ve bakım problemi, ahşap tezgâh modelleri ile aşılmıştır. Temizliğin oldukça zor yapıldığı ve lekelerin kalıcı iz bıraktığı mermerler yerine çok şık görünüme sahip olan ahşap tezgahlar, üzerinde kullanılan koruyucu kaplama malzemesi sayesinde çok daha kolay temizlenebilmektedir. Ahşap tezgahlar çok daha kolay temizlenebilen parlaklığını kaybetmeyen, yıpranmayan koruyucu malzemeler ile kaplanmıştır.

Mermer tezgahlar da ısıya, çatlamaya ve kırılmaya karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olup ahşap tezgahların zamanla yıpranmasına karşı tercih edilen ve cilalı ya da matlaştırılmış görünümleriyle günümüzde modern mutfaklarda yerini alan tezgahlardır. Ahşap tezgâh mı mermer tezgâh mı? Sorusuna cevap arayanların her ikisinin özelliklerini değerlendirerek, kullanacakları mutfağa göre karşılaştırma yapmaları ve ona göre karar vermeleri en doğru karar olacaktır.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.