Banyo Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonu ortaya çıkartan, parlamasını sağlayan en önemli unsurlarından biri aydınlatmadır. İyi aydınlatılmış bir odada kullanılan mobilya ve aksesuarlar daha güzel görünecek, hatta odanın da olduğundan büyük görünmesi sağlayacaktır. Aynı zamanda aydınlatma aksesuarlarının ve kullanılan ışığın seçimi de insanların modları üzerinde etkili olmaktadır. Sarı ışık daha rahat bir ortam yaratırken, beyaz ışık kullanımı daha yorucu olabilmektedir. Banyo aydınlatması nasıl olmalıdır konusunda aydınlatma fikirleri ile ilham alabilir ve yaşam alanlarınızı yeniden yaratabilirsiniz.

Banyo Aydınlatma Fikirleri

Banyolarda, banyonun genelinin aydınlatılmasının yanı sıra aynaların, dolapların arkasının, duş alanlarının aydınlatılmasında da farklı uygulamalar yapılabilir.

Banyo genelinin aydınlatılması için zemine gömülmüş aydınlatmalar veya modern çizgideki sarkık lambalar tercih edilmektedir. Son trendlerle sarkık lambaların kullanımı yaygınlaşmıştır. Tek parçalı veya üç dört patçadan oluşan damla tip sarkık lambaları kullanabilirsiniz. Sarkık lamba çeşitlerinden çevresi cam kaplı saydam lambalar ve ters huni benzeri tasarımlar banyonuzda fark yaratacaktır. Özellikle siyah renkli sarkık lambaların kullanımı yeni bir trend olarak ortaya çıkmıştır. Genel aydınlatma için duvara veya kartonpiyer arkasına gömülü aydınlatmalarla gizli ışık kaynakları kullanmanız banyonuzda sıcak bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır. İsterseniz bu gizli aydınlatmalarda sarı rengin yanı sıra mor, mavi gibi banyonuz ile uyum sağlayacak farklı renkleri tercih edebilirisiniz.

Banyo aydınlatmalarının bir diğer unsuru da banyo aynalarının ve banyo dolaplarının arkadan aydınlatma ile ön plana çıkartılmasıdır. Lavabo ve lavabo dolabı da alttan aydınlatma ışıkları ile ön plana çıkartılabilir. Banyo aynalarının çevresinde ve gizli ışık kaynağı olarak dolapların altında led iplik tarzı ışık uygulamalarını da düşünebilirsiniz.

Aynaların çevresinin ve arkasının yanı sıra makyaj ve tıraş sırasında kullanılabilecek ek bir ışık kaynağı da oluşturabilirsiniz. Bu ek ışık kaynağını sadece istendiğinde kullanılabilecek şekilde tasarlamanız kullanış açısından sizi rahatlatacaktır.

Banyoda bir diğer aydınlatma alanı da duş teknelerinin veya küvet alanlarının aydınlatılması olarak uygulanabilir. Duş alanında banyonun diğer ışıklarından farklı olarak mavi veya pembe ışıklar kullanabilirsiniz. Hatta kırmızı ışığın meditatif etkisi düşünüldüğünde tercihler listesine ekleyebileceğinizi söyleyebiliriz.

Özetle, banyonuzda aydınlatma denilince sadece banyonuzun tavanına asılacak dekoratif bir lambayı değil, tüm element ve mobilyaların alttan ve çevreden aydınlatılacağı gizli ışıklandırmaları düşünebilirsiniz. Bu tarz aydınlatmalar banyonuza bambaşka bir hava getirecektir.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.