Dekorasyonda Doğru Ayna Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonlarında ayna kullanımı oldukça yaygındır. Evin farklı bölümlerinde ayna kullanarak evinizin havasını, tarzını değiştirebilirsiniz. Fakat ayna kullanımı rastgele bir şekilde yapılmamalıdır. Evin her bölümü için ayna kullanımı belirli kriterleri değerlendirerek yapılmalıdır. Bu yazımızda da dekorasyonda doğru ayna kullanımı nasıl olmalı? sorusuna cevap veriyor olacağız.

Aynalar hem uygun fiyatlı oldukları hem de evi daha geniş gösterdikleri için dekorasyonda rahatlıkla kullanabileceğiniz objelerdir. Aynalar, bulunduğu alanlara estetik bir görüntü, ferahlık, derinlik ve ışık kazandırır.

Aynalar Ev Dekorasyonunda Nasıl Kullanılmalıdır?

Evin hemen hemen her yerinde aynalar kullanılabilir. Odaların farklılığına göre ayna kullanım şekilleri de farklı dizayn edilmelidir. Örneğin evin koridorlarında kullanılacak aynalar dik ve uzun bir şekilde değil de uzun ve yatay şekilde konumlandırılmalıdır. Aynanın yüksekliği ayarlanırken ise tavan yüksekliği dikkate alınarak yapılmalıdır. Koridorda kullanılan aynalar dar olan koridorları geniş gösterecektir ve alandaki loşluğu alıp daha aydınlık ve ferah bir görünüm yaratacaktır. En yaygın ayna kullanımı ise salonlardadır. Çok ışık almayan salonlar için pencerenin karşısına asılacak bir ayna ile salondaki ışık kuvvetlendirilebilir. Ya da orta sehpa var ise sehpa tamamen ayna ile kaplı olduğunda salon için küçük bir ışık oyunu yaratılabilir.

Her banyoda ayna kullanılmaktadır. Fakat doğru ayna kullanımı ile küçük ve karanlık bir banyo geniş ve aydınlık hale getirilebilir. Banyodaki aynalar genellikle lavaboların üzerlerine asılmaktadır. Fakat bu kullanım dışında başka seçenekler de vardır. Örneğin banyodaki bir duvarın tamamen aynayla kaplanması mekânın olduğundan daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlayabilir.

Yatak odası için dekorasyonda doğru ayna kullanımı nasıl olmalı? Yatak odalarında ayna kullanımı çok fazla abartılmamalıdır. Minimal bir ayna kullanılarak ortamın havası değiştirilebilir. Küçük ve çerçevesiz aynalar yatak odası dekorasyonu için uygun bir seçim olacaktır. Duvarlarda aynalar için yer olmadığı durumlarda ise dolaplarda uzun aynalar kullanılabilir. Bir diğer ayna kullanılması gereken yer ise giyinme odalarıdır.

Giyinme odaları genelde dar ve kalabalık göründüğü için uzun ve duvara asılan aynalar odanın daha ferah olmasına yardım edecektir. Gardırop kapaklarında ayna kullanımı da odanızı daha geniş göstermenize yardımcı olacaktır. Duvara asılmış bir ayna ve arkasına ekleyeceğiniz gizli loş bir aydınlatma odanızda farklılık yaratacaktır. Yatağınızın arka duvarını da tek parça veya birden çok parçadan oluşan aynalarla dekore edebilirsiniz.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.