Mutfak Tezgâhında Evye Nasıl Konumlandırılmalı?

Mutfak herkesin gününün büyük bir bölümünü geçirdiği yerdir. Bu yüzden de mutfak dekorasyonuna ve kullanışlı olmasına önem verilir. Mutfakta evyenin konumu da kullanışlı bir mutfak için çok önemlidir. Çünkü gün içinde lavabo defalarca kullanılır. Bu yüzden de evyenin konumunun işlevsel olması gereklidir. Mutfağın şekline ve tarzına göre evyenin koyulacağı yer de değişebilir. Bu yazımızda mutfak tezgâhında evye nasıl konumlandırılmalı konusunda önerileri bulabilirsiniz. Mutfak tasarımlarınızda ihtiyaçlarınıza, kullanım alışkanlıklarınıza ve mutfağınızın büyüklüğüne göre mutfak tasarımları ile en kullanışlı mutfağı sizin için yaratıyoruz.

Evye Tezgâhta Nerelere Koyulmalıdır?

Evye artık sadece işlevsellik anlamında değil estetik açıdan da önemlidir. Evyeler lavabonun tasarımına, şekline, sayısına ve büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Mutfaklarda en çok tercih edilen tezgâh üstüne konumlandırılan evyelerdir. Bazı dezavantajları olsa da en yaygın evyenin kullanış şeklidir. Son yıllarda tezgâha sıfır evyeler de kullanılmaktadır. Evyelerin konumlandırılmasında önemli olan sürekli kullanılan bir alan olduğu için ona göre işlevsel ve pratik olması gereklidir. Evye ve ocak arasında çok fazla olmamak kaydı ile mesafe olması gerekmektedir. Çünkü evyenin ocağa yakın olması su sıçraması tehlikesini yaratabilir. Çok uzak olması durumunda da pratiklik anlamında zorluk yaratabilir. Mutfağın şekline göre evyenin konumlandırılması için en iyi nokta cam önüdür. Kullanışlı bir mutfak için çalışma üçgeni denilen prensibe uymak gereklidir. Çalışma üçgeni mutfakta buzdolabı, ocak ve evyedir. Bu 3 bölüm sürekli kullanıldığı için birbirinden uzak olmamalıdır. Buzdolabı evyeye yakın bir mesafede yer almalıdır. Çünkü örneğin buzdolabından çıkarılan yiyeceklerin yıkanması için evyenin yakın olması gereklidir. Evyenin kullanış açısından da konumu önemlidir.

Evyenin büyüklüğünün de mutfağın ve tezgâhın büyüklüğüyle doğru orantılı olması gereklidir. Tezgâh küçük ve dar ise evyenin boyutu da küçük olmalıdır. Küçük mutfaklarda iki gözlü evyeler kullanışlı değildir. İki gözlü evyeler daha büyük mutfaklarda kullanılmalıdır. Mutfak tezgâhında evye nasıl konumlandırılmalı sorusunun cevabı tamamen mutfağın ve tezgâhın büyüklüğüne, kullanım yönünden aranılan pratikliğe göre değişmektedir. Evyelerin tezgâhın uç köşelerinde de olmaması gereklidir. Tezgâhın orta kısımlarında konumlandırılması her şeye kolayca ulaşılabileceğinden doğru bir seçim olucaktır. Ada mutfaklarda ise evye yine ortalanarak koyulmalıdır. Fakat evyenin yanında kullanılacak kadar bir alan bırakmak gereklidir. Mutfak tezgâhında evye nasıl konumlandırılmalı? sorusuna verdiğimiz öneriler bu şekildedir. Bu öneriler ile kullanışlı bir mutfak yaratabilirsiniz.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.