ANKESTRA MUTFAK

Evinizdeki mutfağın havasını ve kullanışını değiştirmek basit bir şey gibi görünse bile, çok önemli bir ayrıntıdır. Evde en çok kullanım alanı olan yer mutfaklardır, bu yüzden bazı değişiklerin kullanış açısından önemi büyüktür. Size daha fazla zaman kazandırmak için evyenin yanında bulaşık makinesinin olması veya ocak altında fırının olması gibi ayrıntılarla kullanım kolaylığına sebebiyet vermektedir. Bu yazıda, mutfakla ilgili önemli bir konu hakkında bilgiler sunacağız. Mutfak tezgahında ocak nasıl konumlandırılmalı, ne yapılırsa kullanış bakımından daha kolay olur bunlardan bahsedeceğiz.

Ocak İçin Doğru Alan

Mutfakta yemek yapma gereği, en çok kullanılan yerlerden biri ocaktır. Bu sebeple iş yaparken elinizin altında ulaşımı kolay olması çok önemlidir. Ocak için doğru alan demek kullanım açısından kolay yer olması demektir. Mutfağınızdaki evyeyle ocak arasında belirli bir mesafe olması sizin rahatlığınız açısından oldukça önemlidir. Eğer ocak evye bölümüne çok yakın olursa su sıçraması yaşandığında sorun çıkabilir. Ocak için doğru yer asla pencere kenarı değildir. Buna özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü perde yakınlığı ve rüzgâr sebebiyle bir yangın oluşmasına ya da ocaktaki pişen yemeğin sönmesine neden olabilir. Bu sebeple cam noktası ocak için hiç doğru bir alan olmadığından, ocaklar cam çevresinde konumlandırılmamalıdır.

Ocak Tipine Göre Konumlandırma

Her evin mutfak şekli farklı olduğu için, mutfak tezgahında ocak nasıl konumlandırılmalı sorusuna cevaplar ayrı olur. Ocaklar 2’li, 3’lü ve 4’lü olarak sınıflandırılabilir. Tabi daha fazla tercih edilen 4’lü olacaklardır. Bahsettiğimiz ocaklardan 2’li ocak tipi küçük olmasından dolayı hem avantajı hem de dezavantajı vardır. Avantaj olarak yer kazanmak açısından size çok büyük kolaylık sağlar. Ancak 2’li ocakta yapacağınız yemeklerin ya sayısı kısıtlı olur ya da zaman kaybına neden olur, bu da dezavantajıdır. Bazı mutfaklardaki ocaklar gazlı bazılarında ise elektriklidir. Bu iki farklı tip ocaklarda konumlandırırken bazı ayrıntıları değişmektedir. Elektrikli ocakların değişimini istediğiniz gibi yaparken, gazlı ocaklarda yer değişikliği için tesisatın da değişmesi gerekir. Tüm tip ocaklarda konumlandırma yapılırken unutulmaması gereken bir diğer konu da ocak üstündeki davlumbazdır. Doğru bir tasarım yapabilmek için planlamalara davlumbazın da katılması, bu ayrıntının da planlanması gerekir.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.