BANYO MODELLERİ

Kuşkusuz, günümüz banyolarının dekorasyonunda ana temalardan bir tanesi de duşakabinlerdir. Yapı malzemeleri endüstrisindeki değişim ve gelişim ile bu tekneli duşakabin sistemleri de daha yoğun olarak banyolarda kullanılmaktadır. Tekneli veya zemine sıfır duşakabinler arasında bazı farklılıklar bulunur. İhtiyaçlara, banyonun ebatlarına ve bütçeye göre farklı tercihler yapılabilir. Çeşitli özelliklerde ve oldukça geniş bir yelpazede imal edilen tekneli duşakabin tercihi yapılırken bilinmesi gerekenler burada özet olarak sıralanmıştır;

Ebatlar

Ebat seçimi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Teknenin ebatları, banyoyu küçültmeyecek fakat aynı zamanda konforlu bir banyo yapma imkânı sağlayacak kadar da geniş olmalıdır. Bu nedenle duşakabin seçimi için yapılacak alışverişlerden önce banyonun ebatların ölçülmesi, özellikle yerleşmesi planlanan alanın ebatlarının bir kenara not edilerek hazırlıklı olunması gerekmektedir. Banyo genişliği yeterli büyüklükte olan evlerde dikdörtgen modellerin seçimi, tam tersi küçük banyolarda ise kare bir duşakabin seçimi estetik ve alan kullanımı açısından daha uygun olacaktır.

Zeminden Yükseklik

Diğer önemli bir konu, teknenin banyo zemininden olan yüksekliğidir. Teknenin yüksekliği duşakabine rahatça girilebilmesine olanak sağlamalıdır. Ev halkında nispeten yaşlı veya belli yüksekliklere adım atma zorluğu çeken kişiler varsa duşakabinin zemin yüksekliği zemine daha yakın olanlardan seçilmelidir.

Duşakabin Cam Materyalinin Seçimi

Dekorasyon ve uzun ömürlülük açısından tekneli duşakabin tercihi yapılırken bilinmesi gerekenler arasında duşakabin cam materyalin seçimi gelmektedir. Estetik ve sağlamlık açısından temperli camlar daha çok tercih edilmelidir. Ancak bütçesi nispeten kısıtlı olanlar, esneme oranı daha yüksek olan polistiren materyalden üretilmiş duş camlarını tercih edebilirler. Cam rengi tercihleri de şeffaf yani saydam veya mika veya siyah gibi camlar arasından yapılabilir. Cam rengi seçiminde de kullanacak kişilerin nasıl rahat edecekleri önemli olacaktır.

Hareketli olan parçaların sağlamlığı

Duşakabin modelleri kapı mekanizmaları bakımından da çeşitlilik göstermektedir. Modeller kayar, sürgülü veya açılır kapılı olabilmektedir. Uzun ömürlülük bakımından seçim yapılırken hareketli malzemelerin dayanıklı ve sağlam malzemelerden yapılmış olduğundan emin olunmalıdır. Duşakabin kapısı giriş ve çıkışı en rahat şekilde yapabilecek açılma açılarına sahip olmalıdır.

Sızdırmazlık için kullanılan malzeme kalitesi

Duşakabinin işlevsel olarak temel amacı, suyun banyo zeminine ve etrafa sıçramasını engellemektedir. Bu nedenle sızdırmazlık için kullanılan tüm dolgu ve silikon malzemeleri en kaliteli olan ürünlerden seçilmelidir. Zamanla sararan ve çabuk yıpranan ucuz malzemelerin kullanımı hem hijyen hem de görünüm açısından ilerleyen günlerde probleme sebep olacaktır.

Garanti

Her üründe olduğu gibi tekneli duşakabin tercihi yapılırken bilinmesi gerekenler arasında garanti süresine de bakılmalıdır. Garanti kapsamı kısa veya hiç olmayan ürünler tercih edilmemelidir.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.