BALON KAPAK MUTFAK DOLABI MEBRAN MUTFAK MODERN MUTFAK DOLABI MODELLERİ

Mutfak dolapları seçilirken renk ve görünümüne bakıldığı gibi dayanıklı olmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü mutfakta yemek pişirme ve hazırlık, bulaşık yıkama gibi aşamalarda çok fazla su ile temas olmaktadır.  Bu sebeple dolapların malzemelerinin kaliteli olması uzun vadeli kullanım açısından önemlidir. Mutfak dolaplarının malzemeleri birkaç çeşitten oluşmaktadır. Bu yüzden dolaplar yaptırılırken kullanılacak malzeme oldukça önemlidir, her malzeme aynı işlevde ve kalitede değildir. En dayanıklı mutfak dolabı malzemeleri hangileridir?  Bunları tercih ederken nelere dikkat edilmelidir? Hepsi sizin için hazırlandı.

Mutfak Dolabı Malzemelerinin Avantajları ve Dezavantajları

Mutfak dolabı malzemeleri 3 çeşitten oluşmaktadır. Bunlar lake, akrilik ve membran. İdeal ve kullanışlı bir mutfak dolabı için bu malzemelerin özellikleri incelenerek yapım aşamasında hangisinin kullanılacağına karar verilebilir.

Akrilik Dolaplar: Birçok renge sahip olan akrilik dolaplar, MDF plakalarının üstüne akrilik boyanın sürülmesiyle birlikte yüzeyin pres ve tutkal yardımı ile yapıştırılmasıyla yapılır. Parlak bir görünüme sahiptirler. Fakat akrilik dolapların bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar düzenli bakıma ve temizliğe ihtiyacı olması, parmak izleri ve lekeleri dolapların yüzeylerinde çok belli etmesi şeklinde sıralanabilir.

Lake Dolaplar: Lake dolaplar MDF’nin lake ile boyanmasıyla yapılmaktadır. Sık tercih edilen mutfak dolabı malzemelerinden biridir. Fakat uzun süre güneşe maruz kalma durumlarında sararma yapmaktadır. Düzenli temizlik gerektiren bir malzeme olan lake kullanıcıya avantaj sağlayan mutfak dolabı malzemeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Membran Dolaplar: Membran dolaplarının yüzeyi PVC folyo içermektedir. Bu malzemeden dolayı farklı desen ve renk seçenekleri mevcuttur. Fakat dezavantaj olarak malzemesinde folyo kullanıldığı için eskidikçe folyo soyulma yapabilmekte, güneş ışınlarına ve suya karşı az dayanıklı olmaktadır.

Kullanıcı İçin En Yararlı Dolap Malzemesi Hangisidir?

Bu kategoride en az dayanıklı dolap malzemesi membrandır. Çünkü dolap yüzeyinde folyo gibi çok dayanıklı olmayan bir malzeme kullanıldığı için diğerlerine göre kolay deforme olmaktadır. Fakat En dayanıklı mutfak dolabı malzemeleri ve kullanıcıya sağladığı yararlar açısından ilk sırada lake dolaplar gelmektedir. Çünkü dolap renkleri istenildiği zaman kolayca değişir. Mutfakta su ile çok uğraşıldığından ve aynı zamanda yemek piştiği için dolapların suya, buhara ve neme dayanıklı olması gerekmektedir. Lake dolaplar ise bu konularda son derece dayanıklı ve sağlamdır.

 

 

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.