Merdiven Altı Değerlendirme Önerileri

İki veya daha fazla katlı evlerde olan merdivenlerin altı genelde ölü alan olarak kalmaktadır. Oysaki merdiven altlarını değerlendirmek için birçok seçenek vardır. Bu seçenekler hem saklama alanı olarak kullanabilecekken hem de estetik bir görünüm yaratabilmeye açıktır. Bireysel olarak veya bir yardım ile merdiven altlarındaki bu dönüşümü kolaylıkla yapabilirsiniz. Bazen çok küçük bir bütçe ile bu işi halledebilecekken bazen de iyi bir bütçeye sahip olmak gerekebilir.

Merdivenin Altındaki Ölü Alanlar Nasıl Değerlendirilir?

İlk olarak ihtiyacınıza göre merdiven altını ne için kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin çok kıyafet varsa ve dolapların bu kıyafetler için yeterli olmadığı düşünüyorsanız merdiven altlarına çekmeceler yapılarak saklama alanları yaratabilirsiniz. Bu sayede hem merdiven altı boş ve kullanışsız kalmaz hem de saklama alanı yaratılmış olur. Başka bir seçenek ise merdiven altını kütüphane olarak kullanmaktır. Kütüphaneler oturma odalarında olduğu zaman hem odayı küçültmekte hem de bir sürü kitap bulunduğu için kalabalık ve yorucu bir görüntü vermektedir. Bu yüzden merdiven altı eğer yeterince geniş bir alan ise burayı kütüphane yaparak estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. Merdiven altı değerlendirme önerileri için verebileceğimiz bir başka öneri ise büyük ve geniş bir merdiven altının dinlenme köşesi yapılarak kullanılabileceğidir. Küçük bir divan koyarak burayı çekici ve sakin bir dinlenme köşesi yapabilirsiniz.

Modern ve büyük evlerin merdivenleri de aynı şekilde büyük olmaktadır. Bu durumlarda merdiven altlarına küçük ağaçlar, yeşil bitkiler veya çiçekler koyularak doğal ve ferah bir görünüm yaratılabilir. Bu fikrin bir ilerisi zen bahçeleri adında bir dekorasyon yöntemidir. Merdiven altının zeminine çakıl taşları koyulur ve onların üzerine bitkiler yerleştirilir. Bu görünüm son yıllarda büyük evlerde kullanılan bir yöntemdir ve son derece şık durmaktadır. Başka bir seçenek ise küçük büfeler ya da bar köşesi oluşturmaktır. Merdiven altına uygun bir boyutta büfe konularak burada ister bir kahve köşesi yapabilir isterseniz de bar olarak kullanılabilirsiniz. Bu hem kullanışlıdır hem de sofistike bir görünüm yaratır.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.