Mutfak Eşyaları Nasıl Konumlandırılmalıdır?

Evinizdeki mutfak için dekorasyon yeniliğine gitmek istiyor, Mutfak eşyaları nasıl konumlanmalı diyorsanız ilk başta yapmanız gereken şey mutfak yerleşimine bakmak olacaktır. Daha sonra bakmış olduğunuz mutfakta üçgen bir alan belirleyerek işe koyulabilirsiniz. Bu alanlar; evye, ocak ve buzdolabı şeklinde sıralanabilir. Oluşturduğumuz üçgen alanın birbirilerine ne çok uzak ne de çok yakın olmasına özen göstermelisiniz ki işlevini kaybetmesin.

Mutfak Konumlandırmada En Önemli Şey Kolay Kullanıştır

Mutfak eşyalarını nasıl konumlandırılmalı sorusuna pratiklik açısından ada mutfak denilebilir. Eğer imkân var ise ada mutfak kullanımı oldukça rahattır. Daima iki tarafı olan ada mutfak sayesinde size geniş bir tezgâh kullanım alanı kalır. Ada mutfak evye veya ocak kullanımı açısından oldukça kolaylık sağlayacaktır. Yemek yaparken kullanılacak baharatlık veya servis kaşıkları ocak yanında olursa bu işinizi yapmanıza büyük kolaylık sağlar. Bıçak setinin tezgâhın köşesinde olması, hazırlık yaparken pratik ve kullanışlı olacaktır. Mutfağınızda bir yemek masası konumlandırabileceğiniz alan varsa çok şanslınız. Bir de mutfak açısından masanın pencere kenarında olması yemeklerinizin daha keyifli geçmesini sağlar.

Mutfak masasının bağımsız konumlandırılması ayrı bir yemek yeme alanı yaratmaktadır. Fakat öyle bir alanınız yok ise bunu L mutfağın devamına bir masa konumlandırarak elde edebilirsiniz. Mutfak eşyalarını konumlandırma belli parçalar dışında kalıba sokulamamaktadır. Herkesin kendine göre mutfak düzeni vardır fakat bazı ayrıntılar bilinir ise kişi için kolaylık sağlanır. Buz dolabını tezgahın başına ya da sonuna yerleştirmek tezgahınızı bölmez ve size rahat bir kullanım alanı sunar. Evye ise tam ortada olmalı bulaşık makinesiyle çapraz olarak konumlandırılmalıdır. Böylece bulaşıkları makineye yerleştirmek daha kolay olur. Ocak, yemek pişirmek için en önemli mutfak eşyasıdır ve bu alanda rahatça çalışılabilmesi için doğru konumlandırılması oldukça önemlidir. Tezgahın tam ortasına yerleştirebileceğiniz ocak size geniş çalışma alanı da sunacaktır.

Mutfakta ihtiyacınız olan en önemli unsur depolama alanı olan dolaplardır. Mutfağı yeniden yapılandırma şansınız varsa dolaplarınızı boyunuza uygun yükseklikte yaptırabilir ya da kolay erişim için farklı tasarımlar tercih edebilirsiniz. Tencere ve tavalara kolay şekilde erişmek için raylı sistemli tercih edebilirsiniz. Mutfakta yer alan beyaz eşyaları yukarıda bahsedilen üçgeni merkez alarak yerleştirdiğinizde kullanışlı mutfaklar elde edebilirsiniz.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.