Yatak Odası Modelleri

Yataklar insanların varoluşundan bu zamana kadar devamlılığını sürdüren eşsiz parçalardır. ilk başlarda farklı malzemelerin üzerinde uyuyan insanlar yıllar boyu kaydedilen ilerleme ve iyileşme ile günümüzde kullanılan yatak modellerini elde etmişlerdir. Kendilerine özel yapılan yatak odaları bir moda akımını ortaya çıkarmıştır. Yüzyıllardır süre gelen bu gelişme bir moda oluşturmuştur ve bu moda çerçevesinde şekillenmiştir. Moda dönemlere ve yaşam standartlarına göre ortaya çıkmıştır ve dönemsel olarak değişiklikler göstermiştir. Ancak günümüze kadar gelen ve modası geçmeyen yatak odası modelleri  de bulunmaktadır.

Yatak Odası Modelleri

Modası asla geçmeyen yatak odalarının asıl ortak noktası renk ve kullanılan malzemedir. Yatak odası denildiği zaman aklımıza çok fazla eşya gelmez. Standart olarak yatak, baza, yatak çerçevesi, gardırop, komodin ve ayna bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak minik bir koltuk ve çekmeceli makyaj masası odanın içerisinde bulunabilir.  Farklı yatak odası modelleri ise bu parçaların kullanıma göre çeşitlenmektedir.

Yatak odası modellerinde yaygın olarak ahşap rengi ve tonları kullanılmıştır. Barok dönemden bu zamana kadar özel oymalar ve ağaçlardan elde edilen bu yatak odaları hiçbir zaman yok olmamıştır. Özellikle oymalar ise daha yüksek bütçeye sahip insanların tercih ettiği estetik bir değer olarak mağazalardaki yerini almıştır. Bu oymalar ve ahşap renginin çoğunlukla tercih edilmesinin nedeni odaya kattığı estetik görünümdür. Zamanla farklı renklerin ve daha sade modellerin odaların içerisine girmesine karşın hala oymalar ve desenler karşımıza çıkmaktadır.

Oyması olmayan ve düz renkli modeller hiçbir detayı içermeyen tek renk eşyaların bulunduğu odalardır. Yatağın yanında bulunan komodin ve yatak başlığı da günümüze kadar bu formda sadeliğini koruyarak gelmiştir. Özellikle bu iki eşya dolap, yatak ve baza tarzına göre daha az değişiklik göstermiş ve yatak odasının tamamlayıcısı rolünü hala sürdürmektedir.

Yatak odalarında yer alan dolaplarda geçmişten günümüze değişim geçirmiştir. Oymalı, varaklı modellerin yerini daha sade ergonomik ve temizliği zaman almayan modeller almıştır. Sürgülü, ya da raylı kapaklara sahip olan günümüz dolapları klasikten ziyade spor klasik olarak mağazalarda yer almaktadır. Günümüzde üretimi yapılan yatak odası modellerinde eskiden beri genel yapısı hiç değişmeyen sadece boyutlarında küçülmeye gidilen mobilyalar tuvalet aynaları olmaktadır. Kadınlar için önemli olan ve formunu kaybetmeyen bu mobilyalar yatak odalarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Hayallerinizdeki evleri gerçeğe dönüştürüyoruz.

Hemen hareket geçin.